Sausumos pajėgos

Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgos (SP) yra didžiausia kariuomenės dalis, skirta Lietuvos valstybės sausumos teritorijos karinei apsaugai ir gynybai.  SP tikslas parengti karinius vienetus valstybės sausumos teritorijos karinei apsaugai ir gynybai, gebančius dalyvauti tarptautinėse operacijose.  Sausumos pajėgas šiuo metu sudaro Sausumos pjėgų vadovybė (štabas), Motorizuotoji pėstininkų brigada „Geležinis Vilkas", Juozo Vitkaus inžinerijos batalionas, Krašto apsaugos savanorių pajėgos ir Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centras. Sausumos pajėgose tarnauja ir dirba apie 3 500 karių ir civilių bei apie 4 500 karių savanorių.


Mechanizuotoji pėstininkų brigada „Geležinis Vilkas" yra Sausumos pajėgų branduolys. Brigados štabas ir penki batalionai: LDK Algirdo mechanizuotasis pėstininkų batalionas, Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionas, Karaliaus Mindaugo husarų batalionas, Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos ir Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotasis pėstininkų batalionas) įsikūrę Rukloje (Jonavos r.).

 

Motorizuotoji pėstininkų brigada "Žemaitija" yra 2016 metais įsteigta antroji SP brigada, kuriai priskirti du šiuo metu veikiantys Sausumos pajėgų batalionai: Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų (Klaipėdoje) ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotasis pėstininkų (Tauragės r.). Brigados kareivių pagrindą sudaro nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai. Vadovaujantis ir aukštesnės kvalifikacijos personalas - kareiviai, seržantai, puskarininkiai ir karininkai - skiriami iš profesinės karo tarnybos karių.

Brigada pavadinta „Žemaitijos" vardu, taip siekiant pagerbti kovinę žemaičių dvasią ir ryžtą. Anksčiau taip pat buvo vadinama ir 1999-2004 m. veikusi motorizuotoji pėstininkų brigada, kuri 2002 m. buvo reorganizuota į Vakarų karinę apygardą ir 2004 m. panaikinta.

 

 Krašto apsaugos savanorių pajėgos (KASP) yra formuojamos iš karių savanorių ir profesinės karo tarnybos karių. KASP sudaro: Vilniuje esantis KASP štabas, Alytuje esanti Dainavos apygardos 1-oji rinktinė, Kaune esanti Dariaus ir Girėno apygardos 2-oji rinktinė, Klaipėdoje esanti Žemaičių apygardos 3-ioji rinktinė, Panevėžyje esanti Vyčio apygardos 5-oji rinktinė, Šiauliuose esanti Prisikėlimo apygardos 6-oji rinktinė, Vilniuje esanti Didžiosios Kovos 8-oji apygardos rinktinė ir Klaipėdoje esantis LDK Butigeidžio dragūnų mokomasis batalionas.

 

Juozo Vitkaus inžinerijos batalionas įsikūręs Kaune. Šio bataliono kariai neutralizuoja standartinius sprogmenis Lietuvos teritorijoje, taip pat vykdo standartinių ir improvizuotų sprogmenų neutralizavimo operacijas, įrengia pontoninius tiltus ir keltus, yra pasirengę suteikti pagalbą gyventojams ir atlikti inžinerinius darbus avarijų, katastrofų, potvynių ir kitų stichinių nelaimių atveju.

 

 

Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centras (SPJL MC) yra įsikūręs Rukloje, Jonavos rajone, Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko teritorijoje. SPJL MVC tikslas - rengti Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgoms reikalingus specialistus ir vadus.

Sausumos pajėgų karių specialybės

Šaulys
Snaiperis
Gelbėtojas
Ryšininkas
Kulkosvaidininkas
Granatsvaidininkas
Ratinės kovinės technikos vairuotojas
Vikšrinės kovinės technikos vairuotojas
Karo policininkas
Minosvaidininkas
Kulkosvaidininkas
Žvalgas 
Artileristas
Sprogdintojas išminuotojas
Cheminių sprogmenų neutralizavimo technikas
Naras sprogdintojas išminuotojas
Krano operatorius
ir kt.

 

Grįžti atgal
2011 © Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba.